FacebookInstagramyouTube
Přihlášení  |  Registrace     •     

Naše články

Pozor na vysokou sluneční aktivitu při používání GNSS navigací.

20.3.2025

Co je sluneční aktivita?
Zhruba každých 11 let dochází ve slunečním magnetickém poli k cyklickým změnám, nazývaným sluneční cykly, které ovlivňují aktivitu na povrchu Slunce.
Aktuální sluneční cyklus s číslem 25 začal kolem prosince 2019 s očekávaným slunečním maximem mezi lety 2023 a 2026.
Předpovědi konsensuálně předpovídají, že sluneční cyklus 25 bude podobný nebo mírně silnější než předchozí sluneční cyklus s číslem 24.
Sluneční skvrny jsou oblasti na Slunci způsobené aktivním magnetickým tokem. Čím více slunečních skvrn na Slunci je, tím více je oblastí s magnetickou aktivitou. Tyto oblasti mohou vyvrhovat částice, které mohou být zaneseny na Zemi. Když na Zemi dopadá více částic, vrstva atmosféry známá jako ionosféra se více nabíjí a zpoždění signálu GNSS způsobené ionosférou se zvyšuje.

Jak může sluneční aktivita ovlivnit příjem RTK signálu?
V období zvýšené aktivity, ve kterém se Slunce v současné době nachází, mohou být touto aktivitou ovlivněny všechny signály putující vesmírem. Signály, které putují vesmírem, jsou pak narušovány a zpožďovány magnetickou silou způsobenou erupcemi na Slunci.
V důsledku rušení signálů GNSS (GPS) během „sluneční bouře“ se sníží přesnost všech zařízení, která tyto signály používají. V případě navigačních systémů to znamená snížení přesnosti z několika metrů na desítky metrů u jednofrekvenčních přijímačů. V případě centimetrově přesných dvoufrekvenčních RTK GNSS přijímačů, je výsledkem to, že přijímač nemůže vytvořit RTK FIX, a tedy obvykle dostupná centimetrová přesnost nedosahuje lepší hodnoty než 10 až 30 cm v režimu RTK FLOAT.

Co mohu pro lepší příjem signálu udělat?
Se zvýšenou sluneční aktivitou bohužel nemůžeme sami nic dělat. Můžeme vás však co nejlépe informovat, například prostřednictvím tohoto článku, ale také optimalizací, aby byl dopad pro vás co nejmenší.
Například téměř všichni dodavatelé sítí RTK, včetně týmu stojícího za naším RTK signálem, dělají vše pro to, aby tuto sluneční aktivitu co nejpřesněji zmapovali a namodelovali. Snaží se tak zajistit, aby korekční data byla touto sluneční aktivitou ovlivněna co nejméně, nebo aby dokonce sluneční aktivitu korigovala. Jedná se o neustálý proces, který však bohužel vždy zaostává za skutečností, protože musíme sledovat sluneční aktivitu a nemůžeme ji předvídat.

Jednou z možností u nových navigačních systémů PTx Trimble s přijímači NAV-900 je instalace aktuální verze firmware se službou Trimble IonoGuard, která částečně snižuje negativní dopady.

Aktuální stav sluneční aktivity je možné sledovat například na stránkách Královské observatoře v Belgii.
https://www.sidc.be/SILSO/monthlyssnplot
https://www.sidc.be/SILSO/eisnplot




S D Í L E T   N A :
*
Potřebujete
poradit?
*
©2025, Leading Farmers CZ, a.s.
Tento web používá tracking cookies - více informací.